$Abbildung zu Los 952$

 Auktion 128, Los 952

Braunschweig-Calenberg-Hannover, Ernst August 1837-1851

Taler 1848 B. Kopf / Wappen. Jaeger 79, Thun 167, AKS 107, Kahnt 234, Welter 3142. In US-Plastic Holder PCGS MS63.

Schöne Patina. Fast Stempelglanz